Diz Kapağı Kıkırdak Erimesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diz Kapağı Kıkırdak Erimesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kıkırdak Erimesi, Diz vücudun en büyük harekette hayati önem taşıyan bir eklemdir. Dizin sabitliğini yan bağlar ve çapraz bağlar sağlamaktadır. Çapraz bağlar diz ekleminin içinde uyluk (Fermur) ve kavak (Tibia) kemiğini bağlar. Bu bağlar kısa bir halat gibi bu iki kemiği sıkıca bağlamaktadır. Diz bükülürken ve düzken gerekli olan sabitliği sağlamaktadır.

Diz Kapağı Erimesi Nedenleri: Vücudun tüm yükünü taşıyan ve oldukça önemli bir organ olan dizdeki sorunlar, aşırı yük, spor, kiloların verdiği ağırlık nedeniyle bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dize ağırlık binmesi kıkırdak problemlerini ortaya çıkarır. Dizde bulunan kıkırdak eklem uçlarını kaplayan kaygan ve parlak yapıdadır. Alttaki kemikten ve eklem sıvısında beslenmektedir. Diz kapağındaki kıkırdak sorunlarının meydana gelmesi durumunda hareket ve aktivasyonda problemlerin yaşanması meydana çıkar.

Diz ekleminde gonartroz adı ile bilinen kıkırdak hasarı maalesef orta yaşın üstü ve çok kilolu kişilerde daha sık görülür. Bayanların kemik dokusu erkeklerin kemikleri kadar güçlü olmamasından dolayı kadınlarda daha çok görülmektedir. Diz eklemi vücudumuzda kireçlenmenin en çok görülen bölgesidir. Dizde eklem kıkırdağı sert ve elastik bir örtü biçiminde eklemlerdeki kemik uçlarını kaplar ve iki kemiğin birbiri üzerinde yumuşak ve sürtünmesi ile hareketini sağlamaktadır. Dizde bulunan eklem kıkırdağı travma veya başka nedenlerden dolayı zarar gördüğünde vücudun diğer dokuları gibi hızlı ve tam olarak iyileşemez.

Diz Kapağı Kıkırdak Erimesi Belirtileri: Diz kapaklarında oluşan kıkırdak erimesi, kıkırdakların hasar alması, kıkırdak miktarında azalma görülmesi daha çok osteoartrit adı verilen hastalığın belirtisi olarak bilinmektedir. Vücuttaki D vitamininin seviyesinin normalden daha düşük seviyelerde olması nedeni ile meydana gelir. Bu durumda osteoartrit nedeni ile eklem ağrıları yaşanıyorsa bu durumda D vitamini seviyesini ölçtürmek gerekir. Dizde kıkırdak erimesi D vitamini eksikliği nedeniyle meydana gelmesinde doğal güneş ışınlarında yararlanmak gerekir. Ayrıca bir hekime gidilerek D vitamini takviyeleri alınmalıdır bu takviyeleri düzenli olarak kullanmak gerekir.

Kıkırdak erimesi ile beraberinde tutukluk, sertlik, eklemden gelen çatırdılar eklem hareketlerinde kısıtlanma ve eklemlerde bozulmalar meydana gelir. Diz ekleminde kıkırdak erimesi hasarını azaltmanın korunmanın bazı kuralları bulunmaktadır.
  • Bacak kaslarını güçlendirmek.
  • Namaz kılan kişilerin sandalye üzerinde namaz kılması.
  • Kilo vermek.
Dizde Kıkırdak Erimesinde Tedavi: Dizde kıkırdak erimesinin erken evrelerinde tedavinin amacı dizlerde oluşan ağrıyı azaltmak ve diz fonksiyonunu artırmaktır. Merdiven inip çıkmak, bisiklet binmek gibi dizi bükerek yapılan işleri kısıtlamalı ve uzak durulmalıdır. Kilolu kişilerin kilo vermesi ve dizlere binen yükü hafifletilmeli, stresi azaltmak gerekir. Diz kapaklarında kıkırdakların erimesi ve doku kaybı görülmesi vücutta bulunan D3 vitamin eksikliği nedeniyle üretilemeyen sülfür eksikliği diz kapaklarında erime, doku kaybına neden olur. Bu durumda doğal çözüm olarak sülfür bakımında zengin olan yiyeceklerle beslenmenin yararları vardır. Ayrıca epsom tuzu ile yapılan masaj ve banyo vücudun sülfür eksikliğinin giderilmesinde oldukça fayda sağlamaktadır.

Dizlik kullanılması geçici olarak rahatlama sağlayabilir. Sıcak, soğuk uygulamalar, elastik bandaj, diz içi kıkırdak iğneleri geçici olarak rahatlama sağlayabilir. Şayet bu yapılanlara rağmen bir rahatlama sağlanmıyorsa yaş ve fiziksel uygunluk durumuna göre diz protezi uygulanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fibröz Kıkırdak Hangisidir?

Fibröz Kıkırdak Hangisidir?

Haber Bülteni