Ayak Bileği Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Bileği Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak bileği kıkırdak zedelenmesi, düşme, ayak bileğinin burkulması, çeşitli nedenlerle yaralanma gibi travmalarda ortaya çıkabilir. Kıkırdak zedelenmesi daha çok ayak bileğinin çevresinde, en fazla ön tarafında ağrıya yol açar. Günlük aktivitelerde ağrı oluşur, hareketlerde kısıtlanma olur, aktiviteden sonra ayak bileği şişer. Eğer ayak bileğinin burkulmasından sonra 2 ay süreyle ağrıların geçmemesi gibi bir sorun varsa, mutlaka doktora gidilmelidir. Ayak bileği kıkırdak zedelenmesi hastanın fiziki muayenesinin yapılması, MRG tetkikinin sonucunda teşhis edilebilir. Muayenede ayak bileği eklemini örten kıkırdak yapının sağlamlığı değerlendirilir. Eğer kıkırdak zedelenmesi fazla değilse, hastanın ayağına yük bindirmemesi ve rehabilite edilmesiyle tedaviye başlanır. Fazla hasar olduğu tespit edilirse, cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Bu girişim açık ya da kapalı teknikle yapılabilir. Ayak bileğindeki kıkırdak dokudaki hasar fazla olduğunda, diz bölgesinden alınan kıkırdakla tedavi edilir. Bu gruptaki hastaların ameliyatın ardından 6-12 hafta ayağının üzerine basmaması gerekir.

Ayak bileği kıkırdak zedelenmesi nasıl olur?

Ayak bileği kıkırdak zedelenmesi en fazla kadınlarda topuklu ayakkabı nedeniyle, erkeklerde ise spor faaliyetleri sonucuna ortaya çıkar. Bu tür ayak bileği burkulmasında osteokondrit çok sık oluşur. Bu sorun ayak bileğindeki taşıyıcı kıkırdak dokudaki bölgesel zedelenmedir. Ayak bileği burkulması toplumda her yaştan, her cinsiyetten kişiyi etkileyebilir. En fazla görülen kas iskelet sistemi sorunlarından olan ayak bileği burkulması bazen hafif bir bağ zorlanmasına neden olur. Bazen de ayak bileği kıkırdak zedelenmesine yol açabilir. Bu önemli bir sorundur. Osteokondrit denilen bu sorun talar dom denilen bölgedeki kıkırdak zedelenmesine eşlik eden alttaki kemik dokuda ödemin meydana gelmesine yol açar. Bazen zedelenen kıkırdak doku tamamen dökülür ve buradaki kemik açığa çıkar. Bölgede kıkırdak doku olmadığı içinde, zaman içinde alttaki kemik doku aşınır. Bu durum nadir olarak görünen ayak bileği kireçlenmesine neden olur. Bu sorun oluşursa, ayak bileğindeki ağrılar kalıcı şekilde etkili olur.

Bazen nadir olarak ayak bileği burkulmasından sonra kıkırdak parçası bölgedeki eklem aralığına düşer. Bu durumda kıkırdak parçasının artrokopik olarak yerinden çıkarılması gerekir. Bu nedenle ayak bileği burkulmasından sonra ağrılar uzun süre geçmiyorsa, ayağın üzerine basınca, uzun yol yürüyüşü yapıldığında ağrı oluyorsa, hemen ayak bileği kıkırdak zedelenmesinden yani osteokondritten şüphe edilmelidir. Bu durumda çekilen MR kıkırdak zedelenmesinin derecesini belirlemeye yardımcı olur.

Ayak bileği kıkırdak zedelenmesi tedavisi nasıl yapılır?

Ayak bileği kıkırdak zedelenmesinde fizik tedavi ayak bileği eklemindeki ödemi azaltmaya yardımcı olur ve tedaviyi kolaylaştırır. Ayrıca ayak bileği içine yapılan kıkırdak iğnesi de eklemde kayganlığın artmasına yardımcı olup, eklemin zarar görmemesine yardımcı olur. Bu iğne halk arasında horoz ibiği olarak bilinir. Günümüzde kıkırdak zedelenmesinde tedavide kullanılan hastanın kendi kanıyla hazırlanmış PRP tedavisi de başarılı sonuçlar vermektedir. PRP trombosit bakımından zengin plazma demektir. Trombosit hücreleri yoğunlaştırılarak PRP hazırlanır. Bu zedelenmiş kıkırdağı besler ve dökülmesine engel olur. Uzun dönemde ise ayak bileği kireçlenmesine mâni olur. Bu uygulama ayda 1 defa ultrasonografi eşliğinde yapılabilir. PRP tedavi sürecinin hızlanmasını sağlar. Bu esnada ayak bileği özel egzersizler yapılarak güçlendirilmelidir. Önemli olan ayak bileğinin ikinci bir defa burkulmasına engel olmaktır. Çünkü vakaların %39-70 kadarında bilek yeniden burkulur ve hasar oranı yükselir. Ayak bileği stabilitesini kaybettiği için, hastaya cerrahi girişim yapılması kaçınılmaz olur. Erken aşamada ayak bileği kıkırdak zedelenmesi teşhis edilir ve tedaviye başlanırsa, hasar oldukça azaltılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni