Dizde Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Dizde Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dizde kıkırdak zedelenmesi, dizde zonklama şeklinde ağrı, diz kapağında ses gelmesi, yürüme sırasında kilitlenme ve dizde boşalma belirtileri arasındadır. Dizde arka yuzeyde kıkırdak ve oyluk kemiklerinde zedelenme oluşmaktadır. Bundan dolayı kıkırdak baskıyı eşit şekilde dağıtması imkânsızdır. Baskıyı eşit dağıtmadığından kıkırdağın zedelenmesi daha çok oluşur. Diz kıkırdak zedelenmesi sonucunda dizin ön kısmında ağrı oluşmaktadır. Dizin hareket etmesi durumunda ses gelmesi ve bu hareket sırasında ağrının şiddetli olması dizde kıkırdak zedelenmesinin artırdığının belirtisi arasındadır. Diz kıkırdak zedelenmesinin birçok nedeni olmaktadır. Diz kapağının dışa doğru olan kısmında yerleşme sorunu nedeniyle ön dizde çok ağrı oluşmaktadır.

Dizde kıkırdak zedelenmesi oluşan kişilerde oturup kalkarken, merdiven inip çıkarken ve aktivite bozukluğu oluşmaktadır. Aynı zamanda kişinin yük taşıması ve ağır yük kaldırması diz kıkırdak zedelenmesini artırmaktadır. Zedelenmenin artması sonucunda dizde aşırı ağrı, hareket etmesi durumunda ağrı ve sızı oluşturmaktadır. Dizde kıkırdağın zedelenmesi sonucunda kıkırdak kanla beslenmediğinden kendi kendini onaramamaktadır.

Dizde kıkırdak zedelenmesi tanısına kişinin şikâyetleri ve çekilen film ve tetkiklerde anlaşılmaktadır. Diz kıkırdak zedelenmesinin kesin olarak tanıyı koyabilmek için artroskopi yapılarak anlaşılmaktadır. Diz kıkırdak zedelenmesinde kesin tanı konulduktan sonra dizde eklem yerlerine ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin yanı sıra kişiye dinlenme, fizik tedavi, diz kaslarını güçlendirme hareketleri ve bölgeye soğuk uygulama önerilmektedir. Dizde kıkırdak zedelenmesinin onarılması için deri hücrelerinin yapılanması gerekmektedir. Kıkırdağın hızlı yenilenmesinde önemli amino asitler olan lisindir. Lisin adı verilen asit kalsiyum emilimi az olan ve zarar gören bölgeye kolajen üretimiyle sorumludur. Vücudumuzda kıkırdak onarılması için lisin içeren besinler tüketilmelidir. Lisin bulunan besinler, bakliyat, sazan balığı, kuruyemiş, kırmızı et ve süt ürünleridir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kıkırdak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Deldirme Türleri ve Özellikleri

Kıkırdak Deldirme Türleri ve Özellikleri

Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kıkırdak Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Erimesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Erimesi Belirtileri ve Tedavisi